رویان
Royan.cjb.com بزرگترین مجله کشاورزی اینترنتی 
قالب وبلاگ
خسارت مزرعه برنج (رتون) بر اثر حمله شب پره تک نقطه ای


 

مزارع برنج رتون بر اثر حمله این تک نقطه ای خسارت زیادی دیده اند. از مشخصات ظاهری حشره بالغ رنگ قهوه ای مایل به خاکستری یا زرد خاکستری و کله کوچک سفید رنگی در وسط بال های رویی این آفت می باشد. پروانه این آفت شبها پرواز می کند به همین علت به آن شب پره تک نقطه ای می نامند.

لاروهای کامل به رنگ سبز با نوار طولی در طرفین و یک نوار پشتی در وسط دیده می شود.

لارو این آفت در تاریکی فعالیت می کند بطوریکه از برگ و اندام های هوایی بوته برنج خصوصاً جوانه مرکزی تغذیه می کند و آنرا کاملاً از بین می برد.

در مواقع خوشه دهی و رسیدن دانه ها به قطع خوشه ها می پردازد و باعث ریزش دانه ها می گردد.
برای مبارزه با آن می توان از روش های زراعی ، مکانیکی و شیمیایی استفاده کرد.

از روش غیر شیمیایی مبارزه با این آفت می توان با نصب تله های مخصوص و حفر گودال های طولی در مسیر تهاجم لاروها و حذف علف های هرز اطراف مزارع پرداخت .

در روش بیولوژیک می توان از زنبور پرازیت تخم بنام telenomus minimus استفاده نمود. برای مبارزه شیمیایی به محض مشاهده اولین علائم خسارت می توان از کاربایل 85 % به مقدار 3-2 کیلو یا تری کلروفون 80 % به مقدار یک کیلوگرم در هکتار استفاده کرد.

مزرعه خسارت دیده متعلق به سید هادی سجادی در روستای کونر از بخش رودبست، شهرستان بابلسر استان مازندران می باشد عکس های گرفته شده در تاریخ 25/7/1386 می باشد.

عکس های لارو و پروانه تک نقطه ای در شب مورخه 25/7/1386 در مزرعه سید هادی سجادی گرفته شد. مساحت شالیزار حدود  6000 شش هزار مترمربع می باشد.
 


عکسهای مربوطه: 

 www.berenge.com

[ جمعه 2 فروردین 1387 ] [ 12:32 ] [ محمداقا ] [ نظرات (0) ]
 
نقشه سایت رویان
آخرین مطالب

دعوت به همکاریroyan80@yahoo.com

ضمن عرض سلام و پوزش به دلیل غیبت اینجانب که برای مدت زیادی نتوانستم سایت را اپ کنم.از انجا که درblogsky امکان ایجاد وبلاک گروهی است و همچنین به دلیل مشغله فراوان تصمیم گرفته شد سایت به صورت گروهی اداره شود لذا از دوستان علاقمند دعوت به همکاری میشود.کسانی که خود مقاله می نگارند ویا مطالب ارزشمندی از دیگران (با ذکر منبع)دارند می توانند با نام خود در سایت ارائه نمایند.به این منظور داوطلبان از طریق قسمت نظرات آمادگی خود را اعلام کنند.  باشد تا بار دیگر شاهد بالندگی و شکوفایی رویان باشیم.

ارادتمند همیشگی شما دانش اموخته زراعت اصلاح نباتات دانشگاه آزاد اسلامی واحد مشهد ورودی 1377محمد 

آمار سایت
تعداد بازدید ها: 3497919